V Demänovej sa stretli extraligové kluby, ktoré reflektujú snahu o profesionalizáciu hokeja

Extraligové kluby po rokovaní potvrdili snahu dohodnúť sa so zväzom

DEMÄNOVÁ (3. mája 2023) – Extraligové kluby na dnešnom stretnutí v Demänovej deklarovali snahu o uzatvorenie dohody so Slovenským zväzom ľadového hokeja ohľadom pokračovania najvyššej seniorskej hokejovej súťaže.

„Dnes sme sa stretli v Demänovej, aby sme prediskutovali postoje väčšiny slovenských extraligových klubov. Najdôležitejšou témou bolo rokovanie so zväzom ohľadom ďalšieho riadenia extraligy. Snažili sme sa o diskusiu intenzívne doteraz a v tejto snahe pokračujeme naďalej. Boli by sme radi, ak by táto dohoda kopírovala všetky vyspelé hokejové ligy vo svete. Dobrým príkladom je dohoda medzi českým zväzom a Asociací profesionálních klubů ledního hokeje v Česku. Zatiaľ posledné rokovanie so zväzom sme absolvovali včera, navzájom sme si predložili viaceré alternatívy a hľadáme kompromisné riešenie,“ uviedol prezident HC ‘05 Banská Bystrica Tomáš Boľoš.

 Naša platforma chce rozvíjať profesionálny seniorský hokej na Slovensku, chceli by sme akcentovať rozvoj mladých hráčov (U20), ako aj rozumné obmedzovanie počtu zahraničných hokejistov v extralige. Za svoje základné piliere považujeme rovnosť a solidaritu všetkých klubov,uviedol prezident HK Nitra Miroslav Kováčik.

V Demänovej sa stretlo 9 tímov – HC Košice, HC Nové Zámky, HK Poprad, HC ‚05 Banská Bystrica, HK Nitra, MHk 32 Liptovský Mikuláš, HK Dukla Trenčín, HC 21 Prešov a HK Spišská Nová Ves. Do rokovaní sa zapájajú aj zvyšné extraligové kluby.

„Teší nás, že partneri prejavili záujem o predĺženie opcií so spoločnosťou APHK. Partneri extraligy, na čele s generálnym partnerom spoločnosťou TIPOS, partnerom Tipsport aj RTVS nám vyjadrili podporu v našej snahe o konsolidáciu pomerov a stabilizovanie vzťahov. Veríme, že sa v najbližších dňoch so SZĽH dohodneme,“ uviedla riaditeľka APHK Aneta Budi.

 „Ešte stále v nás hlboko rezonujú majstrovské oslavy po zisku titulu. Rad fanúšikov, ktorí neváhali čakať dlhé hodiny na podpis našich hráčov pred Steel Arénou, alebo eufória, ktorú sme videli na námestí, to je presne to, čo má prinášať hokej. Radosť z hry, pozitívne emócie, ktoré vytvárajú synergický efekt pre všetky zastúpené strany – kluby, partnerov, fanúšikov, samosprávy. Práve pre to pociťujeme záväzok vytvoriť klubom stabilné prostredie, v ktorom sa budú môcť sústrediť na svoju prácu,“ povedal výkonný riaditeľ HC Košice Miloslav Klíma.

Vybrané návrhy zlepšenia fungovania extraligy, ktoré presadzujú kluby

  • Riadenie ligy má byť založené na demokratickom rozhodovaní všetkých klubov, ktorí sú jej členmi na základe kvalifikovaného väčšinového princípu
  • Žiadny klub by nemal mať prednostné postavenie, ani právo veta pri rozhodovaní
  • Posilnenie informačného systému, ktorý by mal byť nositeľom všetkých informácií a štatistík o lige, ktoré by mali byť obsahom webstránky extraligy, ako aj modernej voľne dostupnej aplikácie
  • Extraliga by mala mať profesionálnych rozhodcov, ktorých bude pravidelne vzdelávať za účasti zahraničných expertov
  • Extraliga by mala disponovať nezávislým disciplinárnym orgánom, ktorý bude sporné situácie rozhodovať do 24h od konca zápasu, ako aj nezávislý odvolací orgán – revíznu komisiu
  • Extraliga by mala vytvárať podmienky pre podporu talentovaných mladých hokejistov tým, že vytvorí funkčný mechanizmus ich zapojenia sa do ligy (nováčikovské kontrakty, pravidelné vyhodnocovanie ice time nováčikov, špeciálne ceny pre talentovaných mladých hokejistov  a iné.)
  • Riadenie extraligy by sa malo podieľať na vylepšovaní zázemia pre fanúšikov tak, aby mali prístup na infraštruktúrne pripravené štadióny. Taktiež by malo byť jej snahou zefektívniť iné formy sledovania ligy, prostredníctvom TV prenosov, online streamov, špeciálneho youtube kanála, online aktualizovaných sociálnych sietí, a ďalších