PREVIEW: V sérii medzi Košicami a Nitrou bude rozhodovať disciplína a maskovaní muži

Nitra doposiaľ zviedla s Košicami štyri play-off série, ani raz sa jej cez klub z metropoly východu nepodarilo postúpiť ďalej. Do pamäte fanúšikov sa navždy zapísalo najmä vzájomné finále zo sezóny 2013/14. Sedemzápasovú bitku o majstrovský titul vtedy ovládli „oceliari“. Kto sa bude z postupu medzi kvarteto najlepších tešiť tentokrát?

Z KABÍNY KOŠÍC

Z dna až na úplný vrchol. Takto by sme v skratke mohli opísať prvú fázu ročníka z pohľadu Košíc. „Keďže sme vyhrali základnú časť, hodnotenie nemôže byť negatívne. Počas sezóny sme si prešli rôznymi fázami – úvod bol náročný, ale postupne sa to rozbehlo. Ostáva veriť, že budeme pokračovať vo výkonoch z posledných zápasov,“ dúfajúc sa na začiatok rozhovoru vyslovuje brankár Jaroslav Janus.

Na prvom mieste sa „oceliari“ prvý raz ocitli až po odohraní posledného kola. Osem zápasov v rade ich vystrelilo na úplný vrchol. „S blížiacim sa príchodom play-off sme všetko zjednodušili. Vo vyraďovacej fáze sa už musí hrať trošku inak – od obetavosti postaviť sa za druhého cez čiernu robotu až po blokovanie streľby. Čo sme si povedali, to aj platilo,“ spokojne vraví hlavný muž defenzívy východniarov.

Prešovský rodák sa od príchodu do metropoly východu okamžite zaradil k najlepším brankárom súťaže. Vlani odchytal iba osem stretnutí, teraz už má na konte takmer štyrikrát toľko. „Minulý rok bol po mentálnej stránke náročný, keďže som nedostal priestor. Cítil som sa rovnako výborne, avšak nemal to kde ukázať. Vážim si, že šanca prišla od Košíc. Chuť do hokeja tam je a každým zápasom narastá.“

Okrem štatútu najlepšej defenzívy kraľujú Košičania oslabeniam i presilovým hrám. „Počas základnej časti sa špeciálnym formáciám darilo vynikajúco. Píska sa veľa faulov, disciplína teda bude kľúčová. Práve po chybách, respektíve fauloch sa láme chlieb,“ uvedomuje si.

Hoci zverencov hlavného trénera Dana Cemana čaká desiaty tím tabuľky, ani zďaleka nečakajú nič jednoduché. „Nitra hrá jednoducho, veľmi zodpovedne a nesnaží sa zbytočne nič vymýšľať. Navyše robia málo chýb. Verím, že Steel Aréna sa zaplní minimálne tak, ako pred koncom základnej časti. Veľmi nám pomôže, ak za sebou budeme mať skvelých fanúšikov,“ zakončuje Jaroslav Janus.

Z KABÍNY NITRY

Vicemajstrovi vyšlo predkolo na jednotku. „Popravde, nečakal som, že sa nám podarí postúpiť v najkratšom možnom čase. Nebolo to ale vôbec jednoduché. Všetky zápasy skončili úplne tesne, našťastie v náš prospech,“ vracia sa k úspešnej kvalifikačnej sérii proti Popradu útočník Adam Sýkora.

„Keby sme odohrali ešte viac duelov, sily by sa postupne strácali. Takéto víťazstvo nám pridalo aj na sebavedomí. Rozhodne máme na čom stavať,“ teší sa talentovaný nitriansky forvard.

Sezónu po úspešnom drafte má možnosť trafiť pod Zoborom, kde pravidelne zbiera cenné skúsenosti zo seniorského hokeja. Produktívny útok v priebehu základnej časti vytvoril s dvojicou zámorských kolegov – Sahirom Gillom a Jakeom Elmerom. „Som rád, že som mohol hrať po ich boku. Teraz k nám namiesto Elmera pribudol Kubo Lacka. Takisto si veľmi rozumieme. Všetci sú kvalitní hráči a navyše spolu fungujeme vynikajúco,“ chváli kolegov.

Pozornosť „corgoňov“ už plnými dúškami smeruje k štvrťfinálovému súperovi z Košíc. „V závere základnej časti mali neskutočné skóre. Disponujú ofenzívne ladeným tímom, majú takisto viacero útočne ladených obrancov. Bude to síce náročné, ale my sa ako tím zomkneme a urobíme všetko preto, aby sme ich potrápili,“ nebojácne konštatuje perspektívny 18-ročný forvard.

Najvylučovanejší celok doterajšieho priebehu sa bude musieť vyvarovať početným nevýhodám. „Disciplína bude extrémne dôležitá, keďže košické presilové hry sú najlepšie v extralige. Treba minimalizovať fauly, detto zbytočné v útočnom pásme. Základom bude hrať 5 proti 5 čo najdlhšie,“ hovorí o jednom z možných receptov na úspech.

„Som dobre nastavený a odhodlaný bojovať, robiť čiernu robotu, maximum pre tím. Dáme do toho všetko, nech je z lavičky cítiť energiu a zápasom žijeme. Ideme za spoločným cieľom,“ nedočkavo uzatvára nitriansky útočník Adam Sýkora.