PREVIEW: Séria, ktorá nemá favorita

Prívlastok „čierny kôň“ sezóny by si zaslúžili obaja. Pre Banskú Bystricu a Spišskú Novú Ves by semifinálová miestenka bola akýmsi zadosťučinením. Získa ju však iba jeden z menovanej dvojice. Vysloviť meno favorita je prakticky nereálne.

Z KABÍNY BANSKEJ BYSTRICE

Krátko po štarte základnej časti by pravdepodobne nikto neveril, že Banská Bystrica bude napokon bojovať o najvyššie priečky. „Spočiatku to z našej strany nebolo príliš dobré. Vo veľa dueloch sme sa trápili. Až do novembra nám v tabuľke patrilo predposledné miesto, s Prešovom sme dokonca hrali aj o posledné. Postupne sme sa však vzchopili a sme radi za štvrtú priečku,“ konštatuje útočník Andrej Bíreš.

Akýmsi spasiteľom klubu spod Urpína sa stal zámorský odborník Doug Shedden. Po príchode Kanaďana do pozície šéfa lavičky začal tím pomaly stúpať nahor. „Pre kabínu to bol impulz. Nejaké veci zmenil, niečo sa začalo robiť o čosi lepšie. Keďže sa začali vyhrávať zápasy, bolo to výborné rozhodnutie,“ teší sa 29-ročný hokejista so slovenským i nemeckým pasom.

Muži s baranom na hrudi narazia vo štvrťfinále na Spišskú Novú Ves. „Majú veľmi dobre vyskladané mužstvo. Disponujú nielen kvalitnými Slovákmi a zahraničnými hráčmi, ale aj odchovancami. Bude to nesmierne vyrovnaná séria,“ skladá kompliment nadchádzajúcemu súperovi.

Vzájomné stretnutia týchto dvoch celkov boli gólovo bohaté, zakaždým ich priaznivci videli minimálne šesť. Bude tradícia pokračovať? „To si nedovolím povedať. Predsa len základná a vyraďovacia časť sú dve rozdielne súťaže. Ťažko povedať, či sa bude hrať hore-dole,“ zamýšľa sa niekdajší mládežnícky reprezentant. Andrej Bíreš sa do rodnej krajiny vrátil po vyše desiatich rokoch strávených v Nemecku a okamžite sa zaradil k hlavným osobnostiam svojho zamestnávateľa. „Začiatok sezóny nebol z mojej strany ideálny, očakával som trochu lepší rozbeh. Postupom času sa moja forma, našťastie, zlepšovala. Verím, že všetko vyvrcholí v play-off,“ nádeja sa. Jeho a spoluhráčov čaká papierovo najvyrovnanejšia séria štvrťfinálových bojov. „Tento súboj nemá favorita. V šatni sme si povedali, že musíme ísť od zápasu k zápasu. Do každého jedného s cieľom odchádzať ako úspešnejší celok.“

Z KABÍNY SPIŠSKEJ NOVEJ VSI

Východniari sa ešte iba minulý rok vrátili na extraligovú mapu. Vďaka bleskovému progresu sa stali neobľúbeným sokom viacerých účastníkov. „Vo všeobecnosti panuje spokojnosť, aj keď sme pokojne mohli byť ešte vyššie. Koniec koncov to dopadlo veľmi dobre. Piate miesto zaručuje priamy postup do štvrťfinále, a to je vždy fajn,“ hodnotí základnú časť Juraj Majdan.

Partii okolo druhého najproduktívnejšieho hráča „rysov“ sa podarilo pre klub vybojovať historický míľnik – vôbec po prvý raz postúpiť priamo do štvrťfinále. „Ešte nie je čo oslavovať, spravili sme iba prvý krok. Toto mužstvo má veľký potenciál dokráčať k ešte väčšiemu úspechu. Verím, že to potvrdíme.“

Český extraligový šampión s Litvínovom prežíva veľmi vydarený ročník aj z individuálneho hľadiska. „V posledných rokoch ma trápili zranenia. Som rád, že to moje smolné obdobie konečne skončilo. Aktuálna sezóna je takou odmenou za drinu, ktorú som do toho vložil. Ak sa nám bude naďalej dariť z tímového hľadiska, pôjde to aj individuálne,“ verí autor 15 gólov a 28 asistencií, pre ktorého je to už teraz bodovo druhý najúspešnejší rok medzi seniormi.

Ten najpamätnejší zažil pred siedmimi rokmi paradoxne v drese nadchádzajúceho soka z Banskej Bystrice. „Vnímame ich ako silovo založené mužstvo, hrajú fyzický hokej. Sme pripravení na veľké množstvo osobných súbojov. Na druhej strane, platiť by na nich mohla rýchlosť a šikovnosť, ktorou sa prezentujeme,“ hľadá možný recept na úspech.

V základnej časti sa tieto tímy stretli štyrikrát, zakaždým odchádzali s triumfom „barani“. „Všetko sa nuluje, ideme odznova. Snáď sa teraz karta obráti a dokráčame k štyrom triumfom. Máme im čo vracať,“ motivovane pokračuje produktívny útočník Juraj Majdan. „Dopriali sme si pár dní oddychu, po ktorých sme sa hneď vrátili k tréningom. Pred play-off sú prípravy vždy o čosi dlhšie. Tréneri nás výborne pripravili. Musíme hrať hokej, aký chceme a budeme úspešní.“