PREVIEW: Naposledy štvrťfinále, tentokrát predkolo. Oplatí Poprad „corgoňom“ vlaňajšie vyradenie?

V predchádzajúcom ročníku zviedli dramatickú sedemzápasovú štvrťfinálovú sériu. Z postupu sa napokon tešili hráči neskoršieho finalistu z Nitry, naopak „kamzíci“ stroskotali tesne pred semifinálovými bránami. Menovaní konkurenti sa po roku stretávajú opäť hneď v úvode vyraďovacej fázy. Poprad má možnosť na odplatu, tentoraz už v kvalifikácii.

Z KABÍNY POPRADU

Celok spod Tatier sa v ostatnom období zaradil k mužstvám s vysokými ambíciami. Siedme miesto je preto malým sklamaním. „Nebolo to úplne podľa našich predstáv. Zlyhalo to na detailoch, ktoré nás v tabuľke posunuli tam, kde sme skončili,“ púšťa sa do stručného hodnotenia základnej časti útočník Miloš Bubela.

V konečnom zúčtovaní stratil Poprad na šieste Nové Zámky a teda priamy postup do štvrťfinále iba päť bodov. „Vedeli sme, že do šestky sa môžeme dostať, že sme tam možno aj mali byť. Kľúčových bolo ani nie pár zápasov, ale skôr tretín, ktoré sme si sami pokazili,“ ohliada sa za priebehom dlhodobej časti sezóny rodák z Banskej Bystrice.

Držiteľ majstrovského titulu s „baranmi“ načasoval formu na jednotku. Záverečných jedenástich stretnutí základnej časti pre neho znamenalo totožný počet kanadských bodov. „Posledné zápasy to ide nielen mne, ale celému tímu. Robíme menej chýb, čo je u nás dôležité, keďže herne na tom nie sme vôbec zle. Sústredíme sa na detaily, tie budú rozhodujúce,“ upozorňuje.

Poprad vyhral proti kvalifikačnému súperovi tri zo štyroch vzájomných stretnutí. Na základe papierových predpokladov by mali byť zverenci hlavného trénera Petra Mikulu favoritom. „Tento rok je každý súper ťažký. Netreba sa pozerať na to, kto je našim konkurentom. Dôležité je sústrediť sa na to, ako ideme hrať a čo chceme vyťažiť z jednotlivých duelov. Zápasy sú tesné, rozhodujú ich malé chybičky, niekedy dokonca nepozornosť. Presné také play-off býva. Podstatnou bude takisto momentálna pripravenosť,“ hovorí niekoľkonásobný slovenský reprezentant.

S čím ide tretí najproduktívnejší „kamzík“ a jeho spoluhráči do blížiacej sa bitky o najlepšiu osmičku? „S mentálnym nastavením výhry. Nič iné si nepripúšťame. Do každého stretnutia ideme s cieľom vyhrať, spraviť čo najlepšie výsledky. Od teraz, až do konca play-off,“ uzatvára Miloš Bubela, forvard HK Poprad.

Z KABÍNY NITRY

Vlani boli krôčik od zisku Pohára Vladimíra Dzurillu, nechýbalo veľa a teraz by ľad topili už v marci. „Rozhodovalo sa až do posledných sekúnd, pre fanúšikov musí byť súťaž tento rok nesmierne atraktívna. Síce sme prehrali, ale tešili sa z postupu. Padol nám kameň zo srdca,“ vracia sa k záverečnému vystúpeniu základnej časti Jozef Baláž.

Nitra na vlastnom ľade po bojovnom výkone inkasovala proti Liptovskému Mikulášu iba raz. O prieniku „corgoňov“ do kvalifikácie rozhodol jediný gól. „Z nášho pohľadu to bolo poriadne divoké. Prvá polovica nám prakticky vôbec nevyšla – ťahali sme dlhú sériu prehier a zvíjali sa na dne tabuľky. Našťastie sme sa z toho vykopali a výsledkom je predkolo,“ hodnotí sezónu v globále člen širšieho reprezentačného kádra.

Nebolo to iba o negatívnych sériách. Šampióni Kontinentálneho poháru neraz ukázali, že dokážu byť nepríjemným rivalom. „Január nám vyšiel, mali sme najlepšiu formu spomedzi všetkých tímov. Dokázali sme poraziť aj favoritov ako Košice, Slovan či Zvolen. Práve to nás môže nakopnúť a povzbudiť smerom k vyraďovacej fáze.“

Jozef Baláž začal súťažný ročník u našich západných susedov. Z Karlových Varov za zakrátko vrátil pod Zobor, kde zaujal dovtedy voľnú pozíciu ťahúňa. „Cítim sa lepšie, ak sa odo mňa očakáva, aby som bol lídrom. Som veľmi rád, že môžem tímu bodovo pomáhať. Urobím všetko pre úspech,“ odhodlane hovorí 23-ročný útočník.

Na poslednú bitku proti Popradu si veľmi dobre spomína. „Vlani sme si zahrali štvrťfinále, asi nám budú chcieť prehru vrátiť. My však chceme postúpiť. Myslím, že to bude zaujímavá séria aj z pohľadu fanúšikov. Rozhodovať budú detaily a súdržnosť mužstva,“ myslí si autor 27 kanadských bodov.

Medzi záverom základnej časti a štartom predkola mali účastníci iba niekoľko hodín. „Aj keď času nebolo veľa, súpera sme si stihli aspoň čiastočne zanalyzovať prostredníctvom videí. Tradične sme pokračovali v tréningovej fáze,“ hovorí Baláž o tom, ako „corgoni“ využili priestor na rýchlu prípravu. Pod Tatrami chcú začať zhurta.  „Ideme vyhrať, nič iné neberieme. Sme pripravení ich prekvapiť hneď v prvom zápase.“ 

ŠTATISTICKÉ POROVNANIE:

Líder produktivity: Tomáš Záborský (44) – Jozef Baláž (27)

Najlepší strelec: Tomáš Záborský (20) – Jozef Baláž (16)

Najlepší nahrávač: Patrik Svitana (29) – Filip Krivošík (18)

Brankári: Anthony Peters (90,96 %) – Libor Kašík (92,76 %)

Líder +/-: Olli Vainio, Oldrich Kotvan (10) – František Gajdoš, Jakub Lacka, Luke Green (8)

Presilovky: 19,49 % – 14,22 %

Oslabenia: 84,21 % – 76,06 %