PREVIEW: Medzi osmičku najlepších sa dostane iba jedna Dukla

Dukla je súčasťou dvoch oficiálnych názvov extraligových klubov. Vo štvrťfinále play-off si Michalovce a Trenčín s určitosťou mýliť nebudeme. Tabuľkové postavenie po základnej časti určilo, že tieto tímy si sily zmerajú už v kvalifikácii. Medzi osem mužstiev bojujúcich o Pohár Vladimíra Dzurillu prenikne iba jeden z nich.

Z TÁBORA MICHALOVIEC

Druhé, respektíve štvrté miesto znamenalo pre Michalovce počas predchádzajúcich dvoch ročníkov istotu play-off už po konci základnej časti. Totožnú métu si na Zemplíne stanovili aj tentokrát. Žiaľ, neúspešne. „Keďže sme mali jasný cieľ skončiť v prvej šestke, nenaplnili sme očakávania. Až teraz však začína súťaž a ja verím, že sa medzi najlepších osem tímov dostaneme. Sme pripravení bojovať,“ hádže prvú fázu sezóny za hlavu líder kabíny Radovan Puliš.  

Šéfom lavičky sa cez leto stal zámorský odborník Tom Coolen, neskôr ho v pozícii nahradil Roman Stantien. K zmene na poste šéfa lavičky napokon prišlo aj do tretice. „Sme profesionáli, čiže sme si museli zvyknúť,“ hovorí na margo personálnych rošád dvojnásobný slovenský šampión. „Tréner Kudelka je s nami od začiatku ročníka. Dôverne nás pozná, rovnako ako my jeho. Pod jeho vedením to funguje veľmi dobre. Snáď to potvrdíme na ľade,“ praje si.

Zdravotné problémy dovolili 31-ročnému útočníkovi naskočiť iba do okrúhlych 20 stretnutí. Hlad po hokeji je teraz o to väčší. „Sezóna bola veľmi náročná po fyzickej i psychickej stránke. Vymeškal som strašne veľa zápasov, ale aj toto prináša šport. Musím sa s tým vysporiadať. Teším sa na každý ďalší zápas, do ktorého naskočím,“ netají Radovan Puliš.

Skúsený forvard odohral medzi slovenskou elitou dvanásť ročníkov, avšak takýto si ešte nepamätá. „Dlho tu nebola takto vyrovnaná sezóna. Neexistuje slabé mužstvo. Do úplného konca sa bojovalo o udržanie, takisto o priamy postup. Až v poslednom kole sa vykryštalizovalo, kto ovládne základnú časť. Obrovskú vyrovnanosť očakávam aj v play-off.“

Prvou prekážkou „líšok“ bude Trenčín, ktorý napokon na deviatom mieste zaostal iba o štyri body. „Bude to náročný boj, ide o húževnatého súpera. Rozhodovať budú maličkosti. Verím, že spravíme menej chýb a zaslúžene sa prebojujeme do štvrťfinále,“ vraví o konkurentovi nadchádzajúcich dní bývalý kapitán Zvolena. „Ideme si to užiť. Do každého striedania dáme sto percent. Spravíme všetko preto, aby sme sa tešili z postupu.“

Z TÁBORA TRENČÍNA

Pre Duklu nebude kvalifikácia žiadnou novinkou. Deviate miesto obsadili po základnej časti aj vlani. „Rozbiehali sme sa pomalšie, kvôli čomu prišlo k obmene hráčov. Postupom času si to celkom slušne sadlo. V druhej polovici ročníka sme už plávali v pokojnejších vodách tabuľky,“ ohliada sa prvou kapitolou sezóny Šimon Petráš.

Tá síce odštartovala už v septembri, no Trenčín odohral prvý domáci zápas až o tri mesiace neskôr – v prechodnom bydlisku s názvom Dubnica. „Už cez leto sme vedeli, do čoho ideme, že domáci štadión nebude k dispozícii. Ani sme si najskôr nedokázali predstaviť, ako to bude fungovať. Postupne sme si ale zvykli, vyrovnali sa s tým a výsledky sa začali dostavovať,“ vraví útočník „vojakov“, ktorého potešil nedávny návrat pod Hrad Matúša Čáka.

Fanúšikov slovenskej extraligovej stálice zasa potešili výkony bratislavského rodáka. So ziskom 41 kanadských bodov ovládol tímovú produktivitu, 26 gólov z neho robí piateho najlepšieho strelca súťaže. „Sám som nečakal, že by to mohlo takto vyjsť. Hoci som mal viacero ponúk z extraligy, rozhodol som sa pre Trenčín. Cítil som, že tu môžem dostať najväčší priestor. Asi ani v klube nečakali, že sa mi bude až takto dariť,“ s úsmevom hovorí 26-ročný hokejista.

Ešte minulý rok brázdil Šimon Petráš klziská prvej ligy, teraz sa jeho meno začína spájať s najcennejším dresom. Bola by nominácia lahodnou čerešničkou na torte? „Ani som nad tým nepremýšľal. Obliecť reprezentačný dres na akomkoľvek turnaji by bola obrovská česť. Po dvoch sezónach strávených v prvej lige by bola pozvánka niečím fantastickým,“ priznáva.

„Do kvalifikácie idem z pozície najproduktívnejšieho hráča, čiže aj očakávania sú odo mňa vyššie. Budem sa snažiť potvrdiť formu a prispieť čímkoľvek viem. Verím, že na konci budeme tešiť,“ hovorí iba niekoľko hodín pred štartom vyraďovacích bojov útočník, ktorý si už medzi tunajšou elitou zahral aj za Slovan a Košice.

V predkole bude okrem iného čeliť svojmu bývalému kolegovi zo Žiliny. Ešte donedávna zdieľal jednu kabínu so Stanislavom Škorvánkom, aktuálnym maskovaným mužom Michaloviec. „Bude to ťažký súper. Máme s nimi negatívnu vzájomnú bilanciu, ale takmer všetko to boli zápasy, ktoré rozhodol jediný gól. Už ide o veľa, každý chce postúpiť. Rozhodovať budú detaily, bojovnosť a výkony brankárov.“

ŠTATISTICKÉ POROVNANIE:

Líder produktivity: Zach Osburn (31) – Šimon Petráš (41)

Najlepší strelec: Roman Žitný (15) – Šimon Petráš (26)

Najlepší nahrávač: Jakub Suja (19) – Viliam Čacho (24)

Brankári: Stanislav Škorvánek (92,88 %) – Connor LaCouvée (92,80 %)

Líder +/-: Matúš Paločko, Tariq Hammond (9) – Matúš Hlaváč (6)

Presilovky: 11,79 % – 16,08 %

Oslabenia: 85,25 % – 82,54 %