Košice a Zvolen po dekáde opäť zabojujú o extraligový trón

Jubilejný 30. extraligový ročník došiel pred finálové brány. Zodpovedať ostáva poslednú otázku, tú najpodstatnejšiu – kto zodvihne nad hlavu majstrovský titul? Po jednej dekáde zvedú záverečný boj sezóny znovu Košice a Zvolen. Celok z metropoly východu čaká na veľkolepý triumf osem rokov, „rytieri“ zabojujú o štvrtý Pohár Vladimíra Dzurillu.

Z TÁBORA KOŠÍC

V metropole východu sa túto sezónu napísala krásna hokejová rozprávka. Či bude mať šťastný koniec ukážu až nadchádzajúce dni. „V septembri sme boli na poslednom mieste, základnú časť sme nakoniec s dávkou šťastia dokázali vyhrať. Takéto momenty kabínu ešte viac stmelia, čo bolo vidno pri každom našom vstrelenom góle – radovala sa celá striedačka. Nie je to o individualitách, ale o kolektívnom výkone,“ vraví v úvode rozhovoru Marek Bartánus.

Košičania semifinálové východniarske derby zvládli. Po takmer stominútovom domácom maratóne museli na Zemplíne ujsť hrobárovi z lopaty a sériu otočiť vo svoj prospech. „Michalovce boli v eufórii, povzbudené víťazstvom. Hokej ich bavil a skvele im zachytal brankár. Bola to náročná séria, o to viac ma teší, že sme to zvládli. Našťastie, napokon sa ukázali naše skúsenosti,“ so spokojnosťou hovorí jeden z lídrov kabíny „oceliarov“.

Zverenci hlavného trénera Dana Cemana zakončili základnú časť so statusom najlepších početných výhod. Proti „líškam“ nedokázali využiť ani jednu z 25 ponúknutých. „Presilové hry nám dlhodobo vychádzali. Zrazu prišiel sled zápasov, kedy sme ich zahrali zle a už sa nám to dostalo do hláv. Akoby sme znervózneli a pred sebou tlačili akýsi kameň. Vykompenzovali sme to skvelými oslabeniami a takisto hrou 5 na 5,“ pokračuje útočník s vyše 800 štartmi medzi slovenskou elitou.

Na svojom konte má už päť majstrovských titulov. Marek Bartánus je jediným hráčom v košickom kádri, ktorý si pamätá víťaznú sezónu 2014/15. „Zakaždým, keď som bol pri zisku majstrovského titulu, sme boli skvelá partia, výborní ľudia. Ostávame nohami na zemi. Čaká nás veľa roboty, aby sme boli úspešní. Veľmi sa na finále tešíme,“ spomína rodák z Liptova, ktorý sa po Kapušovi, Sýkorovi a Češíkovi môže stať historicky štvrtým hráčom so šiestimi titulmi.

„Sme si vedomí ofenzívnej sily Zvolena. To však neznamená, že majú zlého brankára a obranu. Kvalitou disponujú vo všetkých smeroch. Sú veľmi korčuliarsky a technicky zdatné mužstvo,“ nachádza slová chvály na finálového konkurenta. „Oceliari“ začnú najdôležitejšie boje roka pred očami vlastných fanúšikov. V Košiciach sa po lístkoch iba zaprášilo. „Celú základnú časť sme bojovali o to, aby sme mali výhodu domáceho prostredia. Nie nadarmo sa hovorí, že fanúšikovia sú šiestym hráčom na ľade. Veľmi sa tešíme, že si ľudia užívajú zápasy s nami. Je ich počuť, fandia nám, bavia sa hokejom. Za podporu sme im vďační.“

Najúspešnejší slovenský hokejový klub môže obohatiť vitrínu úspechov o deviatu trofej, čím by dorovnal bratislavský Slovan. „Hoci je to klišé, do finále ideme s krátkou pamäťou. Pôjdeme od zápasu k zápasu. Zvládnuť chceme najmä úvodný duel, bude to pre nás veľmi dôležité. Chceme naďalej pracovať s pokorou, podávať kolektívne výkony,“ zakončuje Marek Bartánus.

Z TÁBORA ZVOLENA

Po vypadnutí Michaloviec bolo jasné, že Zvolen získa štvrtú medailu v rade. Vo finále sa predstaví už ôsmy raz. „Semifinále bolo veľmi náročné. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo postúpiť. V niektorých zápasoch sme boli lepším tímom a prehrali. V iných mala navrch Spišská, ale tešili sme sa my,“ vracia sa k dramatickej sedem duelov trvajúcej sérii Marek Viedenský.

Podobne ako Košiciam, aj „rytierom“ sa podarilo odvrátiť mečbal súpera a postup spečatiť na vlastnom ľade. „Dlhodobo nemáme žiadne veľké výkyvy. Už tri roky sa snažíme podávať konzistentné výkony. Našťastie sa nám podarilo zabojovať aj tentoraz a zvrátiť stav série,“ teší sa skúsený forvard.

Ani mužom spod Pustého hradu nevychádzali presilové hry podľa predstáv. Vlaňajší nováčik pri vlastnom oslabení ani raz neinkasoval. „Spišská mala vynikajúcu obranu a brankára. Niečo sme natrénovali. Verím, že sa nám bude dariť lepšie a niečo do bránky dotlačíme,“ dúfa urastený center.

„Čaká nás odlišný štýl zápasov ako doteraz. Košice sa do finále dostali zaslúžene. Vstup do sezóny mali náročný, ale postupne začali podávať výborné výkony. Bude to vyrovnané,“ prechádza k očakávaniam. Vo vzájomných konfrontáciách počas základnej časti padalo až na jednu výnimku pomerne veľa gólov. Dá sa podobný scenár očakávať aj v bojoch o titul? „Vo finále sa už hráči prispôsobujú vývoju duelu. Nejde o to, akým gólovým rozdielom zápas skončí. Podstatné je, aby sme víťazili. Počíta sa každý bod.“

Niekdajší slovenský reprezentant bol pred dvoma rokmi pri majstrovských oslavách Zvolena. „Sú to krásne spomienky. Veľký a emotívny úspech pre nás a celé mesto. Bol by som veľmi rád, ak by sme si niečo podobné zopakovali. Už sa nemáme na čo šetriť, na ľade necháme všetko. Každý z nás je pripravený odovzdať aj tú úplne poslednú kvapku energie. Nech to dopadne akokoľvek, na konci si chceme povedať, že sme spravili maximum,“ uzatvára zvolenský útočník Marek Viedenský.